توضيحات پروژه

مسابقه میدان پیامبر اعظم چابهار

 موقعیت: چابهار-تقاطع بلوار توحید و خیابان شهید رجایی
تاریخ طراحی: 1395
مساحت سایت :حدود 30000 متر مربع
کاربری: میدان شهری-فضای فرهنگی
کارفرما: شهرداری چابهار
جوایز: رتبه دوم مسابقه

google-map-2

تصویر هوایی از موقعیت سایت در شهر

گروه معماری کارند آرک در اردیبهشت ماه سال 1395 از سوی شهرداری چابهار به مسابقه ای محدود به منظور طراحی 4 میدان شهری دعوت شد که در نهایت این شرکت یکی از میدانهای شهری -میدان پیامبر اعظم- را برای طراحی انتخاب نمود.
میدان پیامبر اعظم در تقاطع دو خیابان اصلی بلوار توحید و خیابان شهید رجایی واقع شده است. 60 متری مسیل، خیابان دیگری است که در امتداد مسیل آبهای فصلی از این میدان می گذرد و از یک سو به بافت قدیمی شهر و از سوی دیگر به ارتفاعات شمالی شهر متصل می گردد.

02پلان راهبردی

 

وضعیت کنونی میدان مورد نظر در حال حاضر، یک میدان سواره است با جداره های کوتاه، رها شده و تعریف نشده که به هیچ عنوان امکان استفاده پیاده از میدان میسر نمی باشد.

به منظور طراحی میدان به عنوان فضایی شهری، نخستین و مهمترین هدف طراحی را ارجحیت پیاده به سواره تعریف نمودیم. در این راستا راهکارهای مختلفی چون ساماندهی آشفتگی مسیرهای سواره و به حداقل رساندن آنها ، ساماندهی مسیل موجود در سایت، توجه به معماری بومی ، تعریف محور تفریحی-توریستی جهت معنا بخشی به میدان، ایجاد کرانه مشخص برای میدان به منظور ایجاد واحه و در نظر گرفتن اقلیم منطقه اتخاذ گردید.

03-1

04راهکارهای طراحی

05

برج دیدبان-نمای میدان

06

تصویر میدان از بالا

 

07

تصویر دید پرنده-نورپردازی در شب

09

تصویر میدان

11

پلان-مقاطع

10

تصویر داخلی- طبقه دوم گالری

12

تصویر داخلی-طبقه اول گالری

مسابقه میدان چابهار-طراحی داخلی

تصویر داخلی – کافه کتاب