اصول طراحی ویلا و فضای داخلی- بخش 5

اصول مهم طراحی ویلا

اصل نهم از اصول طراحی ویلا: افزودن فضای جدید

در ادامه سلسله مقالاتی که کارند برای مبحث اصول طراحی ویلا در نظر گرفته است به یخش پنجم رسیده‌ایم. گاهی لازم است به فضای خانه فضاهای جدیدی اضافه کرد. در این رویکرد فضای اصلی خانه با استفاده از مفهوم «فضای درجه دوم» بازتعریف می‌شود. مانند ساخت یک اتاق کوچک در یک فضای بزرگ که بدین صورت طراح می‌تواند در عین رهایی از تمام محدودیت‌های فضای اصلی، طرح مورد نظر خود را پیاده کند. رویکرد دکوراتیو در طراحی ویلاهای مدرن بسیار به کار گرفته شده است.

پروژه پنت‌هاوس Ruiz-Maasburg، موقعیت: شهر مادرید، ، تاریخ اتمام ساخت: 2009، طراح:‌ Héctor Ruiz-Velázquez March، مساحت: 60 مترمربع.

در این پروژه طراح یک کریدور ساده را به فضای اصلی اضافه می‌کند و اتاق‌خواب‌ها و سرویس‌های بهداشتی را در دو طرف این راهرو قرار می‌دهد. علاوه‌بر‌این از نقش‌های مدور دایره‌ای نیز در کف راهرو استفاده شده است. هدف طراح ایجاد یک فضای عمودی با حس مقیاس و عمق است تا یک مقایسه صریح و موزون بین فضاها به وجود آورد.

اصول طراحی
 • محوری پویا با شکل مارپیچی و مورب، که نقطه شروع آن ورودی خانه است، فضاهای ایستای واقع در دو طرف را به هم پیوند می‌دهد. طراح از سطوح و نقطه‌هایی سیاه‌رنگ برای ایجاد مقیاس و حس عمق در فضا استفاده می‌کند، در نتیجه کنتراستی خوشایند در فضا ایجاد می‌شود.
 • به نظر می‌رسد این راهرو منطق و جاذبه را به چالش می‌کشد و بنابراین به طور غیرمنتظره‌ای درک فضا را با توجه به خود فرد و حرکت او در فضا تغییر می‌دهد. بنابراین در محیطی ایستا فضایی کاملا پویا و روان خلق می‌شود.
 • در این پنت‌هاوس ۶۰ مترمربعی همه چیز به نحوی طراحی شده است که بسیار کارآمد و منحصر‌به‌فرد باشد. همچنین، معمار از پرسپکتیو و منحنی برای بزرگتر نشان دادن فضا استفاده می‌کند.
اصول طراحی
 • طراح فضای اتاق زیرشیروانی یک ساختمان اوایل قرن بیستمی در مادرید را به یک فضای زندگی جدید با سطوح مختلف تبدیل می‌کند.
 • طراح از رنگ سفید و نورپردازی به عنوان دیگر ابزارهای طراحی استفاده می‌کند.
 • رنگ سفید و تنالیته‌‌های مختلف آن که توسط نور ایجاد شده، به فضا حس عمق و وسعت می‌دهد.
اصول طراحی
 • در صورتی که تمام عملکردها بدون توجه به تقسیم‌بندی و اثرات آن‌ها بر فضای داخلی در کنار یکدیگر قرار می‌گرفتند، این امر به اغتشاش فضایی و بصری منجر می‌شد. بدین ترتیب طراح با استفاده از تکنیک‌های نمایشی مانند تکنیک پرسپکتیو القایی (Forced perspective) روی ادراک فضایی فرد اثر گذاشته و فضا را در ذهن او گسترده‌تر نشان می‌دهد.
 • در این پروژه از فرم‌ها و منحنی‌های خاص منعکس‌کننده عملکرد فضا استفاده شده است. فضای تراس به مساحت ۵۰ متر مربع به فضای اصلی اضافه شده و با هدف به حداکثر رساندن دید و گشودگی فضایی در آن ادغام شده است.
 • در این پروژه که از 60 مترمربع فضای اتاق زیرشیروانی و 50 مترمربع فضای تراس تشکیل شده، طراح سعی کرده است که حداکثر استفاده از فضا را ببرد و کارایی، روح و احساس و درک فضا را با استفاده از تکنیک‌های زیبایی‌شناسانه و عملکردی با هم ترکیب کند.
اصول طراحی
اصول طراحی

اصل دهم از اصول طراحی ویلا: تناوب فضایی

ترکیب فضای داخلی ویلا می‌تواند در تعامل میان فضاها نشان داده شود. بدین ترتیب مزایا و ویژگی‌های فضاهای مختلف در هم ادغام شده و کمبودهای آن‌ها توسط یکدیگر پوشش داده می شود.

پروژه خانه سرامیک، موقعیت: شهر مادرید، اسپانیا، تاریخ اتمام ساخت: 2010، طراح:‌ Héctor Ruiz-Velázquez، مساحت: 54 مترمربع.

در این پروژه طراح اتاق خواب را در فضای باز اصلی و در طبقه دوم اجرا کرده و از فضای زیر اتاق خواب به عنوان اتاق نشیمن استفاده می‌کند.

خطوط مستقیم یکی از عناصر اصلی طراحی این پروژه هستند. پالت رنگی مصالح و جهت صریح خطوط، فضاهای عملکردی مختلف را هماهنگ و ترکیب می‌کند. در نتیجه‌ی اضافه کردن فضای جدید، فضای باز داخلی حتی بزرگتر به نظر می‌رسد.

اصول طراحی
 • فضا، روشنایی و زمان در یک محیط چندعملکردی بدون مرز یا تقدم جریان دارد.
 • این پروژه به فرد قابلیت حرکت در سطوح مختلف (بالا و پایین) و تجربه‌ی جدیدی از کشف فضا و جادار بودن می‌دهد.
 • ایده‌های طراحی بر اساس توسعه‌ی پارامترهای طراحی داخلی و شیوه‌های مرسوم چیدمان شکل گرفته‌اند.
اصول طراحی
 • فضا انعطاف‌پذیر است و هر کدام از اتاق‌ها یا بخش‌های خانه می‌توانند با تغییر محور مختصات شکل متفاوتی داشته باشند.
 • انعطاف‌پذیری فضایی یکی از خصوصیات نوآورانه‌ی این ویلاست و به دلیل این ویژگی، فضاها امکان تطبیق با نیازهای واقعی و عملکردهای جدید را خواهند داشت.    
اصول طراحی
اصول طراحی
 • جابجایی بین فضاها به شکل پیوسته صورت می‌گیرد و به فرد امکان حرکت آزادانه بین سطوح مختلف را می‌دهد.
 • استفاده از سرامیک به شکل واحد در فضا نوعی حس پویایی ایجاد می‌کند.
 • بیشتر بخوانید: اصول طراحی ویلا و فضای داخلی- بخش 4
اصول طراحی
اصول طراحی

منبع

100 Home Design Principles

پروژه‌های گروه معماری کارند

ویلای آبسرد

اصول طراحی ویلا