تخیل معمارانه-بخش پنجم-قسمت پنجم

آموزش معماری مایکل هیز تخیل معمارانه ترجمه توسط گروه معماری کارند

دوره “تخیل معمارانه” توسط سایت EDX و پروفسور معماری دانشگاه هاروارد، “مایکل هیز” ارائه شده است. این دوره شامل 3 فصل با عنوانهای : فرم و تاریخ، تاثیر تکنولوژی و بازنمایی و زمینه است. به این مطالب به راحتی می توان به این مطالب به صورت رایگان در سایت EDX دسترسی پیدا کرد.

EDX یک پلتفرم ارائه دروس مختلف است که دانشگاه های معتبری همچون هاروارد و برکلی با آن همکاری می کنند. این دوره یکی از دروس معماری ای است که در این پلتفرم ارایه شده است. این دروس به سرپرستی یکی از معتبرترین اساتید تئوری معماری دانشگاه هاروارد، مایکل هیز ارائه شده است.

در این دوره مایکل هیز با استناد به قوه متخیله کانت، مفهوم تخیل معمارانه را برای معرفی معماری به عنوان صورتی از دانش به کار می گیرد. سپس از دریچه آن به تاریخ و تئوری معماری با بررسی پروژه ها و آرا و نظریات معماران و مورخان از دوران رنسانس تا عصر حاضر می پردازد.

ترجمه این درسگفتارها توسط گروه معماری کارند انجام شده است. در ادامه ویدئوهای این مجموعه با زیرنویس فارسی به صورت رایگان در این پلتفرم ، اینستاگرام کارند پلاس و سایت آپارات قرار خواهند گرفت.

در اپیزود پنجم از فصل دوم، آنتونی پیکون- مدرس تاریخ معماری و تکنولوژی- به بررسی معماری داخلی و مسئله چینش فضاهای نمایشگاهی در بنایی با مقیاس کریستال پالاس می پردازد. آنچه فاکس و هندرسون طراحی کرده بودند در واقع پوسته ای بود بی رنگ که حال باید برای سرزنده کردن آن رنگی انتخاب می شد. قرن نوزدهم قرنی بود که به رنگ در ساختمان توجه ویژه ای نشان داده می شد. علت این مساله این بود که در این قرن کشف شد که معماری یونان، معماری ای رنگی بوده است و یونانیان به رنگ علاقه مند بودند. سوال این بود که حال چه رنگی باید انتخاب می شد که با طرح و ایده ساختمان هماهنگ باشد؟

مترجمان : زهرا سربندی، پریسا برزویی

تنظیم زیرنویس : محمدرضا عابدی

کنترل نهایی: علی شریعتی

فصل دوم-بخش پنجم-قسمت پنجم

نوشته‌های مشابه