ویلای آبسرد

نوع پروژه: ویلا -مسکونی؛ طراحی: گروه معماری کارند؛ کارفرما: بخش خصوصی

پروژه ویلای آبسرد در زمینی به مساحت ۱۷۰۰ متر مربع در شهر آبسرد، ۲۵ کیلومتری شهر دماوند، واقع شده است.  ویلا  با مساحت ۳۲۰  متر مربع در دو طبقه طراحی شده است.


برنامه پروژه

طبقه اول، شامل فضاهای عمومی است که از طریق یک ایوان وسیع u شکل با آبنمایی در شرق در ارتباط است. همچنین در همان ابتدای ورودی یک اتاق خواب مهمان در نظر گرفته شده است. طبقه دوم شامل دو اتاق خواب و یک نشیمن خصوصی است که به نشیمن اصلی وید است. همچنین یک آشپزخانه کوچک در مجاورت نشیمن خصوصی قرار گرفته است. نشیمن خصوصی ازطریق یک پلکان به نشیمن عمومی در طبقه اول ارتباط می یابد. یک ایوان L شکل در طبقه دوم امکان دید وسیع را به اطراف فراهم می کند.

ایده طراحی

تمامی فضاهای اصلی در یک پوسته و غلاف بیرونی قرار گرفته است. این ایده علاوه بر آنکه موجب مصون ماندن ایوان ها از بارندگی می شود، حجم را به یک حجم یکپارچه تبدیل می کند. فرم شیب دار غلاف با فرم آب نما در ایوان شرقی ترکیب می شود. گویی شکاف ایجاد شده در ایوان شرقی بر روی آب نما انعکاس یافته است. در نظر گرفتن دو ایوان وسیع در طبقات همکف و اول و ارتباط آنها با یکدیگر یکی دیگر از ایده هایی است که در این ویلا دنبال شد.